Obecnie, nowoczesne klimatyzatory mają za zadanie ogrzewać i chłodzić powietrze, ale również stać na straży jego jakości. Dzięki systematycznemu czyszczeniu klimatyzacji domowej, wypełnia ona swoje zadania, zarazem będąc wydajna i bezpieczna dla użytkowników. Jak często należy przeprowadzać proces czyszczenia klimatyzacji i dlaczego jest on tak ważny?

Dlaczego warto czyścić klimatyzację w domu?

Jeśli klimatyzacja jest właściwie podłączona, jej użytkowanie jest praktycznie bezobsługowe. Natomiast, trzeba pamiętać o jednej podstawowej czynnością, jaką jest czyszczenie domowej klimatyzacji. Powstawanie wilgoci, a przede wszystkim jej nadmiar, związane z chłodzeniem powietrza w klimatyzatorze, może być niekorzystne zarówno dla ludzi, jak i samego obiektu. Poprzez systematyczne czyszczenie klimatyzacji, zapobiegamy tworzeniu się wilgotnego powietrza, które stwarza warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Czyszczenie klimatyzacji domowej powinno odbywać się systematycznie, ponieważ ma to wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach i koszty eksploatacji urządzenia.

Warto również pamiętać, że powietrze przemieszczające się przez wymienniki ciepła niesie ze sobą zarodniki grzybów, bakterie oraz kurz mimo, iż urządzenie wyposażone jest w filtry. Należy je usuwać w czasie czyszczenia klimatyzatora, ponieważ mogą się one osadzać na powierzchni wymienników i łopatek wentylatora.

Ryzyko oddychaniem złej jakości powietrzem staje się bardzo duże , jeśli nie czyścimy klimatyzatora. Na dodatek, gromadzące się wewnątrz urządzenia zanieczyszczenia powodują wzrost kosztów eksploatacyjnych i spadek wydajności. Klimatyzator wydziela nieprzyjemny zapach wywołany pleśnią albo wirusami, jednocześnie pracując głośniej i pobierając więcej energii elektrycznej.

Jak często należy czyścić klimatyzację domową?

Około dwa razy w roku, najlepiej na przełomie września i października oraz marca i kwietnia warto przeprowadzać serwis domowej klimatyzacji. Wówczas powinno się sprawdzić:

  • przewody i instalacje
  • połączenia układów
  • sterowniki
  • parownik
  • stan filtrów

Średnio co trzy miesiące, należy czyścić filtry klimatyzatora, choć jest to zależne od ilości kurzu i pyłków znajdujących się w domowym powietrzu oraz od stopnia zużycia filtra.

Należy podkreślić, że filtry w domowych klimatyzatorach są zawsze wielokrotnego użytku, dlatego lepiej je czyścić, niż wymieniać za każdym razem.

Stosunkowo proste jest czyszczenie filtrów klimatyzacji domowej, a dostęp do nich w miarę łatwy. Zarówno dostęp do filtrów klimatyzacji domowej, jak czyszczenie samych filtrów jest dość proste. Zazwyczaj trzeba otworzyć panel czołowy urządzenia, gdzie znajduje się filtr, wyjąć go i oczyścić. Natomiast, w czyszczenia filtrów wielorazowego użytku, najlepiej sprawdzają się odkurzacz lub ciepła woda.

Inaczej ma się kwestia czyszczenie podzespołów klimatyzatora i jego wewnętrznej części. Te najlepiej powierzyć specjalistom posiadającym odpowiednie certyfikaty i kwalifikacje. W przypadku klimatyzatorów modelu split jest to szczególnie ważne, ponieważ wymagając czyszczenia i sprawdzenia jednostki zewnętrznej, ale też wewnętrznej urządzenia.

Czyszczenie klimatyzacji wpływa korzystanie na sprawność i wydajność urządzenia, ale także wydłuża jego żywotność. Jednak najważniejsze jest, że czysta klimatyzacja to zdrowe i czyste powietrze, pozbawione nie tylko grzybów, wirusów i bakterii, ale także kurzu i alergenów zagrażających zdrowiu. Aby móc cieszyć się zdrowym powietrzem przez długie lata, należy dbać o systematyczną konserwację klimatyzacji i cykliczny serwis.

Odgrzybianie klimatyzacji domowej

Brak odpowiedniej konserwacji klimatyzatora domowego, może doprowadzić do niepożądanego zagrzybienie. Wydmuchiwane przez urządzenie powietrze z drobnoustrojami jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i może spowodować groźne choroby dla ludzi i zwierząt domowych.

Odgrzybianie klimatyzacji jest konieczne, aby wyeliminować to zagrożenie. Możemy przeprowadzić je na różne sposoby:

  • ozonowaniem klimatyzacji – ozon, który wykorzystuje się do czyszczenia z łatwością usuwa grzyby znajdujące się w urządzeniu.
  • metoda ultradźwiękowa – przy użyciu urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz specjalny płyn dezynfekujący zmienia się w parę, która usuwa znajdujące się zarazki we wnętrzu klimatyzacji.
  • metoda piankowa – środkiem grzybobójczym w postaci pianki spryskuje się parownik. Aplikację preparatu ułatwia wężyk, która zazwyczaj jest na jego wyposażeniu.
Serwis klimatyzacji – przebieg prac

Nasi specjaliści w ramach serwisu klimatyzacji dokonują przede wszystkim przeglądu elementów elektrycznych i obudowy urządzeń, w tym połączeń elektrycznych. W razie potrzeby, napełniają klimatyzację czynnikiem chłodzącym, a także sprawdzana jest szczelność układu chłodniczego.

Kolejnymi zadaniami specjalisty dokonującego serwisu klimatyzacji są: czyszczenie filtrów powietrza znajdujących się w jednostkach ściennych, wymiana filtrów w urządzeniach kanałowych oraz przegląd schematów odpowiedzialnych za odprowadzanie skroplin. Jeśli zostaną wykryte usterki, klimatyzacja jest oczywiście naprawiana.