Do czego służą stacje bazowe?

Urządzenia te umieszczone są zazwyczaj na wysokich masztach, mające za zadanie odbierać i przesyłać fale radiowe na określonej częstotliwości. W wyniku tego, możliwa jest wymiana danych między telefonem a stacją bazową, a mówiąc wprost: wykorzystywanie każdej z możliwych usług.

Częstotliwości w Polsce są podzielone głównie między 4 największych operatorów: Play, Plus, Orange i T-Mobile. Obsługujemy klientów korzystających ze wszystkich aktualnie dostępnych technologii mobilnych, czyli 2G, 3G, 4G, a także 5G w ramach częstotliwości wydzielonych dla Orange.

Jednym z kluczowych elementów całej infrastruktury sieci komórkowej są właśnie stacje bazowe. Nasze routery i smartfony, każdego dnia łączą się z nimi , pobierając i przesyłając dane, co zapewnia użytkownikom kontakt z najbliższym, rozrywkę, czy też możliwość pracy.
Bez stacji bazowych, nie byłoby możliwe korzystanie z bezprzewodowego internetu a więc także używanie portali społecznościowych, oglądanie filmów, ale również rozmowy ze znajomymi i bliskimi przez telefon komórkowy. Trudnością mogłoby się także okazać szybkie wezwanie odpowiednich służb.

Stacja bazowa z rozmieszczonymi nadajnikami
Czy modernizacja infrastruktury jest konieczna?

Ciągły rozwój technologiczny sprawia, że kolejne osoby zaczynają używać większej liczby urządzeń, które wymagają połączenia z siecią internetową. Nie chodzi już tylko o telefony komórkowe, ale również sprzęt audio, telewizory, oświetlenie czy inteligentne roboty sprzątające.

W rezultacie, może dojść do spadku wydajności sieci w obrębie konkretnej stacji bazowej przez zbytnie przeciążenie systemu. Z tego powodu, operatorzy komórkowi stawiają nowe stacje i modernizują infrastrukturę, aby zapewnić odpowiedni komfort swoim klientom, a co za tym idzie, szybszy transfer danych i lepszy zasięg.

Budowa nowych stacji bazowych

Oprócz modernizowania istniejących już BTS-ów, istotne są również inwestycje w budowę nowych stacji bazowych. Jednak nie rzadko inwestycję tego rodzaju, budzą ogólny niepokój i sprzeciw. Głównymi argumentami ich przeciwników są kwestie związane z wpływem na ludzkie zdrowie, czy też po prostu z estetyką.

Trzeba pamiętać, że podczas budowy stacji, która odbywa się kilku etapowo należy spełnić wiele wymogów. Musi zostać wzięte pod uwagę np. ukształtowanie terenu. Od tego w dużym stopniu zależy ostateczne umiejscowienie masztu, które ma pozwolić na dostarczanie sygnału jak największej liczbie mieszkańców i najbardziej optymalne działanie sieci.

Montaż stacji bazowych odbywa się z wykorzystaniem przyjętych norm i standardów europejskich, które działają na zachodzie od wielu lat, oraz pod ścisłą kontrolą oddelegowanych do tego osób. Dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego jest 50 razy poniżej najniższego poziomu, uznanego naukowo za bezpieczny, przy którym pole ma realny wpływ na to jak funkcjonuje nasz organizm.

Warto pamiętać, że każdego dnia mamy mniejszy lub większy kontakt z polem elektromagnetycznym. Nie mogłoby działać bez jego udziału takie sprzęty codziennego użytku, jak choćby radio, mikrofale, płyty indukcyjne, kuchenki elektryczne czy nawet lampki nocne albo suszarki do włosów. Wszędzie, gdzie płynie prąd elektryczny, obecne jest pole elektromagnetyczne. Odkurzacze czy nowoczesne telewizory wytwarzają pola setki razy mniejsze, niż określone przepisami limity bezpieczeństwa.