Jesteśmy przygotowani do przeprowadzania badań natężenia oświetlenia zarówno w firmach administracyjnych jak i produkcyjnych, zakładach pracy i wszystkich miejscach, gdzie potrzebny jest właściwy poziom i jakość oświetlenia.
Przeprowadzamy następujące typy pomiarów oświetlenia:
- oświetlenie awaryjne/ewakuacyjne – oświetlenie awaryjne, które przeznaczone jest do zastosowania przy awariach oświetlenia podstawowego
- oświetlenie ogólne – równomierne oświetlenie danego obszaru bez uwzględniania konkretnych wymagań dotyczących oświetlenia poszczególnych jego części
- oświetlenie złożone – składa się z oświetlenia miejscowego oraz ogólnego
- oświetlenie miejscowe – oświetlenie dodatkowe przedmiotu związanego z pracą wzrokową z uwzględnieniem specyficznych potrzeb oświetleniowych stosowanych w celu podniesienia natężenia oświetlenia miejscowego.
Dobrane odpowiednio cechy oświetlenia determinują, że zapewnia ono wystąpienie efektu widzenia zwanego wygodą widzenia. Adekwatne oświetlenie przynosi mnóstwo korzyści: wyraźny i bezpośredni wzrost wydajności, zmniejszenie liczby wypadków, a także poprawę samopoczucia i ogólnej atmosfery pracy jako ograniczenie zmęczenia wzroku w trakcie wykonywanej pracy.
Główne parametry oświetlenia
- równomierność oświetlenia – proporcja między średnim natężeniem oświetlenia na płaszczyźnie a najmniejszą zmierzoną wartością natężanie oświetlenia na wspomnianej płaszczyźnie,
- natężenie oświetlenia – oznacza, to, że gęstość powierzchniowa strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię wyraża się w luksach [lx],
- rozkład luminacji w polu pracy wzrokowej – wartość kontrastów luminacji płaszczyzn na które bezpośrednio przenoszony jest wzrok, lub tych które ze sobą sąsiadują,
- olśnienie – stan procesu widzenia, podczas którego występuje zmniejszenie zdolności do rozpoznawania przedmiotów, lub odczucie niewygody. Albo jedno i drugiego, co jest spowodowane niewłaściwym rozkładem luminacji.
- barwa światła – określana za pomocą tzw. temperatury barwowej (Tc), można wyodrębnić trzy grupy: zimna, ciepła i pośrednia
- współczynnik oddawania barw – ma za zadanie określić jak dobrze postrzegane są barwy oświetlanych przedmiotów. Barwy są lepiej oddawane, im wyższy jest ten współczynnik, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej.
- efekt stroboskopowy i migotanie – gdy poruszające się ciało oświetlane jest migającym światłem, występuje wrażenie niestabilności wzrokowej.
Dopasowanie poziomu natężenia oświetlenia jest zależny od wykonywanej pracy wzrokowej a przede wszystkim od:
- wielkości pozornej szczegółu pracy wzrokowej
- stopnia trudności pracy wzrokowej
Częstotliwość powtarzania pomiarów natężenia oświetlania:
- przy tworzeniu nowych stanowisk pracy
- po oddaniu pomieszczeń do użytku
- po zmianach w obrębie stanowisk/pomieszczeń pracy (np. dodawanie sufitów, ścian, wymian opraw oświetleniowych, itp.)
Zalecane natężenie oświetlenia, w zależności od stopnia pracy wzrokowej:
- spawanie – 300 lx,
- prace biurowe, obsługa komputera- 500 lx,
- mechanika precyzyjna, montaż precyzyjny- 1000 lx,
- rozpoznanie rysów twarzy- 20 lx,
- wykonywanie prostych czynności- 50 lx
Co 5 lat, okresowo przeprowadza się badania pomiarów oświetlenia awaryjnego.
Za pomocą luksomierzy wyposażonych w fotoelektryczne ogniwa krzemowe lub selenowe wykonuje się pomiary parametrów oświetlenia elektrycznego.
Przy użyciu wspomnianych luksomierzy, prowadzimy pomiary oświetlenia, które zostały poddane okresowemu sprawdzeniu i posiadają aktualne świadectwo wzorcowania wydane przez Główny Urząd Miar.
Warto skorzystać z naszych usług! Dlaczego?
PGA Team to nowoczesna firma szkoleniowo-usługowa zbudowana na umiejętnościach i doświadczeniu swoich pracowników. Proponujemy kompleksowe rozwiązania w takich obszarach jak Ochrona Środowiska, BHP, PPO, Systemy zarządzania jakością. Z naszych szkoleń i usług korzystały firmy ceniące przede wszystkim elastyczność, jakość i szybki czas realizacji zleceń.