Pompy ciepła

Serwis pompy ciepła

Co roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, powinno wykonać się profesjonalny serwis techniczny pompy ciepła przez autoryzowanego serwisanta. Zakres prac serwisowych jest zależny od konstrukcji pompy ciepła i warunków gwarancji producenta. Dla wszystkich typów pomp ciepła, część prac serwisowych jest jednak taka sama.

4 główne etapy serwisu pompy ciepła

Ze względu na zmienność warunków pracy, w jakich działają pompy ciepła (szczególnie w przypadku pompy powietrze-woda), większość producentów zaleca serwis urządzeń raz do roku. W ramach zachowania pełnej gwarancji, rekomendowane są 4 podstawowe czynności serwisowe. Są wykonywane niezależnie od rodzaju pompy. Wspomniane rekomendacje polegają na skontrolowaniu:

a) Automatyki oraz poprawności ustawień,
b) Obiegu chłodniczego,
c) Układu górnego źródła pompy ciepła,
d) Układu dolnego źródła pompy ciepła.

Procedura serwisowa jest podoba dla każdego typu pompy ciepła i jest zawarta w instrukcji producenta.

WAŻNE! Tylko uprawnieni specjaliści mogą wykonywać prace przy podzespołach elektrycznych, a także prace serwisowe, przy obiegu chłodniczym.
Serwis pompy ciepła typu powietrze-woda

Niezbędne są dodatkowe prace serwisowe przy wspomnianej powietrznej pompie ciepła. Narażony na niekorzystne warunki środowiska, szczególnie brud i kurz jest jeden z jej modułów znajdujących się na zewnątrz. Serwis, będzie polegał na sprawdzeniu jednostki zewnętrznej powietrznej pompy ciepła, także pod kątem zanieczyszczeń. Większość procesów termodynamicznych związanych z transportem ciepła przebiega w jednostce zewnętrznej. Znajdują się tutaj: parownik i wentylator, gdzie przekazane do czynnika roboczego zostaje ciepłe powietrze atmosferyczne. Sprężarka (centralna część pompy), zawór czterodrogowy i zawór rozprężny, to pozostałe elementy, umożliwiające pracę pompy, poprzez odwrócenie obiegu ciepła w tryb chłodzenia. Skontrolowanie stanu technicznego wszystkich tych elementów musi nastąpić w trakcie serwisu pompy ciepła.

© 2021 PGA Team | Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja: Kopersky.eu