Schemat działania klimatyzacji i jej możliwości

Klimatyzatory to coraz częściej systemy wielofunkcyjne. Najczęstsze ich zastosowania to:

  • jonizowanie – coraz częstsze staje się wyposażenie klimatyzatorów w nowoczesne jonizatory. Naturalnie, takie urządzenie będzie nas kosztowało trochę drożej, niż wersja podstawowa, jednak jony ujemne, wytwarzane przez jonizator, są niezwykłą korzyścią zdrowotną.
  • osuszanie – klimatyzacja zapewnia odpowiedni poziom wilgotności powietrza sprzyjającej człowiekowi (40-60%), dzięki czemu nie jest wysuszone. Powoduje to, że stanowiące niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia pleśnie i grzyby, nie mają możliwości rozwoju.
  • oczyszczanie – następuje dzięki filtrom, w jakie wyposażone są klimatyzatory. Docenią to niezwykle osoby zmagające się z alergiami, ponieważ filtracja powietrza będzie na bardzo wysokim poziomie, dzięki możliwości doboru filtrów dedykowanych do wychwytywania konkretnych zanieczyszczeń.
  • wentylacja – w tym przypadku, ważna jest integracja klimatyzacji z instalacją wentylacyjną (wentylacja może działać niezależnie, w momencie gdy klimatyzacja jest wyłączona). Argumentem za tą integracją jest stała wymiana zużytego powietrza na świeże powietrze.
  • ogrzewanie – obecnie najwięcej oferowanych klimatyzatorów to tzw rewersyjne pompy ciepła. Umożliwia to korzystanie również poza sezonem letnim z komfortu termicznego, poprzez odwrócenie procesu chłodzenia do funkcji ogrzewania.
  • chłodzenie pomieszczeń – dzięki klimatyzatorom jest możliwe dokładne kontrolowanie i dostosowanie temperatury wewnątrz pomieszczenia do naszych potrzeb. Jest to najbardziej podstawowa funkcja, która umożliwia poprawę warunków termicznych w okresie letnim.
Schemat działania klimatyzatora

Trzeba pamiętać, że urządzenia te, aby były w pełni wydajne i mogły w pełni wykorzystywać swoje funkcje, potrzebują starannie przeprowadzonego montażu i konsekwentnego serwisowania. Co za tym idzie, czynności serwisowe winny być zlecone uprawnionym fachowcom takim jak firma PGA Team.